تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

تزریق بوتاکس

یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی که در سال‌های اخیر گوی سبقت را از رقیبان خود ربوده؛ تزریق بوتاکس است. بوتاکس بر پایه سه هدف اصلی تزریق می‌شود که این اهداف عبارت‌اند از: کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلانی،کنترل تعریق شدید(زیربغل ,کف دست ،کف پا و…) و زیباسازی.
تزریق بوتاکس با هدف زیبایی به صورت عملی غیرجراحی است که عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت، پیشانی، دور چشم و خط اخم را شل و آرام می‌کند. سال‌های زیادی است که تزریق بوتاکس با رعایت کامل ایمنی بر روی بانوان و آقایانی انجام می‌شود که برای دستیابی به پوستی جوان‌تر و صاف‌تر می‌خواهند چین و چروک‌های صورت خود را از بین ببرند و جوانی خود را بازیابند. اگر به دنبال یک درمان زیبایی و جوان‌کننده سریع برای رفع خطوط و چین و چروک‌های صورت هستید، کلینیک رخ‌آرا تزریق بوتاکس را به شما پیشنهاد می‌کند.

کلینیک تخصصی پوست و مو سارینا کلینیک

متخصص پوست و مو با بررسی وضعیت پوست و تایید مناسب بودن؛ میزان تزریق بوتاکس را تعیین می‌کند. درمان زیبایی با تزریق بوتاکس یکی از سریع‌ترین درمان‌های ضدپیری به دلیل ارائه نتایج چشمگیر و عدم نیاز به استراحت پس از تزریق است.

تزریق بوتاکس برای چه نواحی از بدن استفاده می‌شود؟

سارینا کلینیک به معرفی مهم‌ترین نواحی بدن که می‌توان درمان از طریق تزریق بوتاکس را روی آنها انجام داد می‌پردازد.

تزریق پیشانی

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای بوتاکس رفع خطوط پیشانی است. چین و چروک‌هایی در اثر نگرانی، استرس و اضطراب و یا بالا رفتن سن روی پیشانی ایجاد می‌شود که هنگام خشم یا هیجان بیشتر جلب توجه می‌کند. هزینه بوتاکس پیشانی در کلینیک پوست و موی رخ آرا به میزان چین و چروک، نوع محصول و مقدار مورد استفاده شده بستگی دارد.

تزریق بین دو ابرو

چین و چروک‌های بین دو چشم که خطوط ۱۱ نیز نامیده می‌شوند، با بالا رفتن سن بین دو چشم ایجاد می‌شوندکه معمولاً بیشتر هنگام اخم کردن، نگران شدن یا تمرکز جلب توجه می‌کنند.

تزریق چشم ها

درخشان‌ترین عضو صورت چشم‌های شماست. لبخند زدن و اخم کردن به مرور زمان روی چشم‌های شما تاثیر می‌گذارد و باعث به وجود آمدن چین و چروک‌هایی دور چشم‌های شما می‌شود به جز خطوط خنده خطوط ظریف دیگری نیز دور چشم دیده می‌شود که به خطوط پنجه‌کلاغی معروف هستند. بوتاکس برای نواحی دور چشم کاربرد دارد و بسیار موثر است، تا چشم‌های شما جذابیت پیشین خود را بازیابند و در میان صورت شما بدرخشند.

تزریق لب ها

چروک‌های منحنی شکلی دور دهان شما از لبخند زدن و یا اخم کردن‌تان ایجاد می‌شود؛ می‌توان خط اندوه، خط خنده و چین و چروک دور لب و حالت ناراحت و افسرده صورت را با تزریق بوتاکس از بین برد.

تزریق فک

بعضی از افراد فرم چهارگوش خط فک را دوست ندارند. عضله‌های مخصوص جویدن، که باعث چهارگوش شدن فک می‌شوند، را می‌توان با بوتاکس کوچک‌تر کرد.

تزریق گردن

تزریق بوتاکس می‌تواند چین و چروک‌های نواری روی گردن را به سادگی از بین ببرد فقط این ناحیه بسیار حساس می‌باشد و فقط با یک اشتباه کوچک یا تزریق نامناسب در گردن، ممکن است منجربه ناتوانی بلعیدن در بیمار گردد.

درمان تعریق شدید

تزریق بوتاکس برای افرادی که از تعريق بيش از حد رنج می‌برند بسيار موثر است. بوتاکس در این نوع از درمان با متوقف کردن ارتباط اعصاب محرک سمپاتيک با غدد عرق، مانع ترشح عرق مى‌شود و در نهایت باعث خشک شدن کامل غدد عرق آن ناحیه از بدن مى‌شود؛ بوتاکس معمولا در نواحی عميق، جايى که غدد عرق قرار دارند مانند زیربغل دست‌ها و کف پاها، تزريق می‌شود.

درمان میگرن

تزریق بوتاکس در بیماران مبتلا به میگرن باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد برای بازه زمانی سه ماه تا چهار ماه می‎شود .تاثیر بوتاکس در پیشگیری از سردردهای میگرنی بر روی بیماران کلینیک رخ آرا به اثبات رسیده است.

عملکرد بوتاکس به چه صورت است؟

بوتاکس پروتئینی خالص به نام سم onabotulinumtoxinA است؛ که با سوزن‌های بسیار ظریف و مقادیر اندک؛ مستقیماً در عضله‌های مورد نظر صورت تزریق می‌شود. عملکرد بوتاکس تزریق شده به این شکل است که عضله‌ی انتقال‌دهنده‌ی عصبی استیل کولین را مسدود کرده و با این کار از انقباض عضلات در ناحیه درمان شده جلوگیری می‌کند. بوتاکس با آرام کردن عضله تحت درمان چروک‌ها را صاف کرده و از شکل گرفتن چین و چروک‌های دائمی که در اثر حرکت عضله روی صورت ایجاد می‌شود ممانعت می‌کند.

سم بوتاکس چگونه تولید می شود؟

سم بوتاکس از نوعی باکتری به‌نام «کلستریدیوم بوتولینوم» (Clostridium botulinum) به‌دست می‌آید که یکی از سمی‌ترین مواد در جهان شناخته شده و این ماده از پلی‌پپتید‌هایی با بیش از هزار آمینو‌اسید تشکیل شده است.

انواع بوتاکس

قبل از هر چیز باید گفت عنوان انواع بوتاکس دقیق نیست و عبارت دقیق‌تر آن “انواع بوتولونیم توکسین” است. اما از آنجایی که در ایران و البته سایر نقاط جهان اکثرا و به اشتباه بوتولینیوم توکسین با نام بوتاکس شناخته می‌شود، عنوان فوق برای این بخش انتخاب شده است. تمامی برند‌های این محصول؛ فرمول‌های مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A هستند، اما روش استفاده همه آنها یکسان نیست و باید گفت نتیجه عملکرد همه آنها به طور موقت باعث فلج شدن عضلات و در نتیجه کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. برندهای مختلفی برای تولید بوتولونیم وجود دارد که سارینا کلینیک در اینجا به معرفی اجمالی آنها می‌پردازد.

بوتاکس :Botox

اولین بار که بوتولینیوم توکسین در جهان به صورت دارو عرضه شد با نام تجاری بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان وارد بازار شد بنابراین اکثرا بوتولینیوم توکسین را با نام بوتاکس می‌شناسند در حالی که بوتاکس تنها نام تجاری یکی از انواع بوتولینیوم توکسین است. از آنجایی که کارخانه سازنده بوتاکس در آمریکا است، هیچ‌گاه این نوع دارو به صورت رسمی و از طریق شرکت‌های پخش و توزیع دارویی وارد ایران نشد. این نوع بوتولینیوم توکسین ۱۰۰ واحدی است.

دیسپورت :dysport

دیسپورت اولین برند تجاری بوتولینیوم توکسین که به شکل قانونی و رسمی وارد ایران شد و دارای مجوزهای لازم بین‌المللی دارو و مجوزهای وزارت بهداشت بود. این دارو در دو ویال ۵۰۰ و ۳۰۰ واحدی است و ساخت کشور انگلیس می‌باشد. بهترین نوع بوتولینیوم توکسین موجود در ایران می‌باشد و دارای ماندگاری بالا همچنین عوارض جانبی کم است و از بسیاری جهات به بوتاکس شباهت دارد.

نرونوکس : Neuronox

ساخت کارخانه دارویی معتبر در کشور کره جنوبی است. از لحاظ دوز و شکل ویال‌ها، شبیه بوتاکس آمریکایی است و ویال‌های ۵۰ و ۱۰۰ واحدی دارد. دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان است و از طریق کانال‌های رسمی و قانونی در ایران توزیع و پخش می‌شود. نام‌های دیگر این برند Botulift , Siax , Cunox , Medytoxin است که در سایر کشورها مجوز گرفته. کیفیت این ماده بالا و عوارض جانبی آن کم است.

کانیتوکس :Canitox

کانیتوکس از سم بوتولینوم حاصل شده و بیشتر برای درمان انواع چین و چروک صورت از جمله خطوط لبخند، چین و چروک پیشانی، خطوط پاکلاغی و خطوط اخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بوتولینیوم توکسین معمولا قیمت مناسب‌تر است. بعضی از این توکسین‌ها دارای مجوز اداره بهداشت نمی‌باشند و به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود. از نام‌های دیگر آن می‌توان به کنیتوکس، انیتوکس،درماتوکس، لینوریز، ریفاین نام برد. شرایط نگهداری این محصول در یخچال (دمای ۴- درجه سانتی گراد) نگهداری می‌شود.

زئومین : Xeomin

زئومین برای درمان بلفارواسپاسم (پلک زدن بی‌اختیار) و خطوط اخم متوسط تا شدید مورد تائید قرار گرفته و قابل استفاده است. فرمول جدیدی از بوتولینیوم تیپ A زئومین است که در آن از پروتئین مرکب استفاده نمی‌کنند و حذف شده است. زئومین از باکتری سازنده بوتولیسم ساخته شده است. سمی که به وسیله بوتولینوم ترزیق می‌شود با متوقف‌کردن فعالیت عصبی در عضله باعث کاهش موقت فعالیت عضلانی می‌شود.

مسپورت : Masport

اخیرا بوتولونیوم توکسین ایرانی با نام تجاری مسپورت وارد بازار شده است این نوع توکسین مجوز وزارت بهداشت را دارد و توسط مراکز دانشگاهی معتبر کشور کیفیت و ایمنی آن مورد تایید قرار گرفته. از لحاظ واحدها و قدرت دارویی مشابه نوع انگلیسی اما قیمت آن پایین‌‍تر است. کاربرد مسپورت به طور موقت خط‌های اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو را درمان می‌کند.

ماندگاری و تاثیرگذاری نتایج تزریق بوتاکس

طبق مطالعات به دست آمده در کلینیک پوست و موی رخ آرا نتیجه نهایی تزریق بوتاکس به عامل‌های متعددی چون شدت خطوط و چین و چروک‌ها، اندازه عضله‌های زیر چروک‌ها و مقدار بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. شایان ذکر است که نتایج به تدریج پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی بوتاکس صورت پس از دو هفته کاملا مشخص می‌شود.

مزایای تزریق بوتاکس

  • غیرتهاجمی و غیرجراحی
  • ایمن و موثر
  • ارائه نتایجی ظریف و طبیعی
  • عدم نیاز به استراحت پس از درمان

عوارض تزریق بوتاکس

اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک مجرب و به روش صحیح انجام شود، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد گرچه شایان ذکر است که عوارض پس از تزریق بوتاکس موقتی است و شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارت است از:

  • سر درد
  • بی‌حسی، حساسیت به لمس و درد موضعی در محل تزریق
  • قرمزی، ورم و یا سوزش محل تزریق
  • پشت سر گذاشتن دوران بهبود و مختل شدن فعالیت روزمره به دلیل نیاز به استراحت کردن
  • افتادگی پلک یکی از عوارض جانبی بوتاکس است. اما این افتادگی موقت بوده و خیلی زود برطرف می‌شود.

روش تزریق بوتاکس

در سارینا کلینیک تخصصی پوست و مو ابتدا متخصص پوست و مو ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را با شوینده الکلی کاملاً تمیز می‌کند. تزریق بوتاکس به طور کلی معمولاً بدون درد است؛ اما با این حال اگر بیمار به درد حساس باشد، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار کاملاً احساس راحتی کند. پزشک متخصص ابتدا از بیمار می‌خواهد عضله‌های صورت خود را منقبض کند تا بتواند محل دقیق تزریق بوتاکس را مشخص کند سپس با دقت مقدار بسیار اندکی از شل‌کننده عضلانی بوتاکس مخصوص عضله‌های صورت را در نقاطی که محل آنها را با معاینه دقیق حرکات عضلات صورت تعیین کرده به وسیله سوزن بسیار ظریف برای جوانسازی تزریق می‌کند. مدت زمان درمان به تعداد ناحیه‌های تحت درمان بستگی دارداما معمولا تزریق بوتاکس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. اگر بی‌حسی اعمال نشده باشد، بیمار سوزش ملایمی هنگام تزریق حس خواهد کرد. بیمار بلافاصله پس از تزریق می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره خود را بدون مشکل ادامه دهد تنها اگر تزریق در ناحیه پیشانی انجام شده باشد، بیمار برای مدت کوتاهی دچار سردرد خواهد شد.

تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

Call Now