تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن پروسه‌ی لایه‌برداری غیرتهاجمی پوست است که در آن لایه‌ی رویی پوست (سلول‌های مرده) به‌صورتی ملایم تراشیده شده و موجب تولید کلاژن می‌شود تا پوست تازه و سالم رشد یابد و شما چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید. خطوط کم‌عمق، لکه‌ها، تیرگی در پوست و لکه‌های ناشی از آفتاب در این روش قابل‌درمان هستند بخصوص اگر جلسات درمان پیاپی و متوالی باشند .بعد از انجام میکرودرم ابریژن مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌ها بهتر و آسان‌تر جذب می‌شوند و اثر بیشتری خواهند داشت. میکرودرم روشی بدون درد، با میزان ریسک پایین است که از آن می‌توان جهت برطرف کردن برخی از مشکلات پوستی استفاده نمود.
میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) که معمولاً به‌اختصار میکرودرم نامیده می‌شود برای نخستین مرتبه در ایتالیا در سال ۱۹۸۵ مورداستفاده قرار گرفت. بعد از موفقیت میکرودرم در زیبایی و طراوت پوست به‌تدریج انجام آن در اروپا و بعد آمریکا رواج یافت و امروزه به‌عنوان روشی بی‌خطر و بسیار مؤثر در جوان‌سازی پیشنهاد می‌شود.

سارینا کلینیک

شما در اولین جلسه مشاوره‌ای که با پزشک خود در سارینا کلینیک خواهید داشت، انتظارات خود را از نتیجه عمل میکرودرم‌ابریژن به صورت واضح و روشن بیان می‌کنید و پزشک متخصص سارینا کلینیک؛ در مورد تغییراتی که بر روی پوست شما ایجاد خواهد شد و نتایجی که پیش‌بینی می‌کند از انجام میکرودرم‌ابریژن به دست بیاید، به شما توضیح خواهد داد. سوابق پزشکی شما به دقت بررسی می‌شود تا پزشک شما مطمئن شود که هیچ دلیلی برای عدم انجام میکرودرم‌ابریژن برای شما وجود نداشته باشد.

کاربردهای میکرودرم ابریژن

جوان سازی و شادابی پوست

بهترین و پرکاربردترین عملکرد میکرودرم در جوان سازی و شادابی پوست است. تولد دوباره سلول‌های پوست موجب ایجاد درخشندگی و جوانی پوست خواهد شد.

روشن‌تر شدن پوست

این خاصیت بیشتر در پوست‌های روشن دیده می‌شود به‌طوری‌که بعد از میکرودرم پوست صورت چند درجه روشن‌تر می‌شود.

رفع جای جوش

استفاده از میکرودرم برای رفع جای جوش که به‌صورت حفره درآمده یا از آن‌ها لکی باقی‌مانده است بسیار پرفایده است. استفاده از میکرودرم می‌تواند همچنین تغییر رنگ ناحیه ذکرشده را پوشش داده و پوست را هموار نماید.

لک‌های پیری و کک‌ومک حاصل از آفتاب

میکرودرم به‌راحتی می‌تواند لک‌های حاصل از پیری و کک‌ومک‌هایی که در اثر مواجهه طولانی‌مدت با آفتاب به وجود آمده‌اند را التیام بخشد.

لک‌های حاملگی

بعد از بارداری و فارغ شدن در صورت برخی افراد کک‌ومک‌های کم‌رنگ و گاها تیره‌رنگی پدید می‌آید این لک‌ها معمولاً سطحی بوده و با چند جلسه میکرودرم قابل محو شدن می‌باشند.

از بین بردن جوش‌ های سرسیاه

استفاده از این روش در درمان جوش‌ های سرسیاه بسیار مناسب بوده و راه درمانی فوق‌العاده‌ای برای این عارضه به شمار می‌آید به‌طوری‌که بعد از انجام میکرودرم علاوه بر از بین رفتن جوش‌های سرسیاه پوست پاک‌سازی نیز می‌شود.

اسکار زخم

باقی ماندن جای بخیه، زخم و حتی جای سوختگی به‌وسیله میکرودرم به‌راحتی قابل انجام است. معمولاً برای از بین بردن کلوئید یا اسکار بخیه به بیش از ۲ جلسه میکرودرم نیاز است.

کوچک کردن منافذ پوست

منافذ ریزودرشت بر روی بینی و گونه و سایر نقاط صورت که زیبایی فرد را به مقدار زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد تنها با چند جلسه انجام میکرودرم می‌تواند در کوچک کردن و حتی بستن منافذ پوست مؤثر واقع شود.

عملکرد میکرودرم ابریژن

میکرو یا پاکسازی پوست روشی است که به وسیله یک دستگاه به نام میکرودرم ابریشن انجام می‌شود. این دستگاه دارای یک کانال بلند با پوشش سری پلاستیکی است که روی پوست صورت کشیده می‌شود. هنگام انجام میکرو ۲ عمل انجام می‌شود. اول: کشش پوستی (ساکشن پوست) که با فشار منفی ایجاد شده توسط دستگاه است و دوم: پاشیدن پودر هیدروکسید آلومینیم بر سطح پوست.
در روش میکرودرم‌ابریژن ذرات بسیار ریزی با فشار و سرعت بالا بر روی پوست صورت اسپری می‌شوند و به طور هم‌زمان این ذرات و پوسته‌های برداشته شده از صورت توسط دستگاه مکنده، مکش می‌شوند. ذرات مورد استفاده در روش میکرودرم پوست می‌تواند بسیار متفاوت باشد و شامل بلورهای(کریستال‌های) نمک آلومینیوم، بلورهای سدیم بیکربنات و حتی بلورهای سیدم کلراید(نمک طعام) می‌شود. حرکت سریع دانه‌های بلور که با فشار زیاد به پوست اسپری می‌شوند موجب کنده شدن پوسته‌ها از لایه‌ی خارجی پوست به نام اپیدرم می‌شود.

انواع روش‌های میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن کریستالی

در این نوع میکرودرم ابریژن با استفاده از یک وسیله‌ی دستی؛ کریستال‌های ظریفی که معمولاً از جنس اکسید آلومینیوم است با فشار مناسب و از قبل تنظیم‌شده روی سطح پوست اسپری می‌شود که منجر به تراش ملایم لایه‌ی سطحی می‌گردد. در مرحله بعد سلول‌های مرده و کریستال‌های اسپری شده به درون دستگاه مکیده می‌شوند. این روش نسبت به روش قبل معمول‌تر است.

میکرودرم ابریژن با نوک الماسی

این نوع میکرودرم ابریژن را با استفاده از وسیله‌ی دستی نوک الماسی انجام می‌دهند که به‌آرامی سلول‌های مرده‌ی پوست را جدا می‌کند. در این پروسه سلول‌های مرده مکیده شده، سطح پوست تمیز می‌شود. میکرودرم ابریژن نوک الماسی جهت عمل در نواحی حساس‌تر صورت همچون اطراف چشم‌ها و همچنین پوست‌های حساس مناسب‌تر است.

ماندگاری و تاثیرگذاری نتایج میکرودرم ابریژن

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن در پاکسازی پوست و رفع جای جوش به روش میکرودرم ابریژن، مهم است که نکات مربوط به مراقبت‌های پس از درمان توسط بیمار به دقت دنبال شود که این نکات شامل تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست ایجاد شده است. علاوه بر این مهم است که از قرارگیری پوست در معرض نور خورشید خودداری شود و بلافاصله پس از درمان، پوست کرم زده شود تا امکان درمان و بهبود سریع آن فراهم گردد. بیمارانی که مطلقاً نمی‌توانند از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید دوری کنند، لازم است از کرم ضد آفتاب با سطح SPF برابر ۳۰ یا بالاتر استفاده کنند. در طول دوره ریکاوری، بیماران معمولاً با بهبود سریع در وضعیت پوست خود مواجه می‌شوند، اما دستیابی به نتایج بهینه و نهایی تا زمانی که تمام جلسات درمان پیشنهادی کامل نشود، امکان پذیر نخواهد بود.

مزایای میکرودرم ابریژن

 • برخلاف لیزر که معمولاً در زمستان یا پاییز انجام می‌شود میکرودرم در همه فصل‌ها قابل انجام بوده و ممنوعیت ندارد.
 • فرد بلافاصله بعد از انجام آن می‌تواند به محل کار خود بازگشته و فعالیت روزانه خود را انجام دهد.
 • برخی از لیزرها بر روی پوست تیره قابل انجام نیست ولی میکرودرم را می‌توان بر روی اکثر پوست‌ها انجام داد.
 • در بیشتر لیزرها. التهاب، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیرقابل‌تحمل باشد درصورتی‌که سوزش و قرمزی مربوط به میکرودرم نسبت به لیزر بسیار کمتر و قابل‌تحمل‌تر است.
 • از میکرودرم می‌توان به‌صورت روشی ترکیبی با سایر روش‌ها استفاده کرد می‌تواند همراه با اسپری پودر از سایر مواد نیز به‌صورت هم‌زمان یا ترکیبی استفاده کرد.
 • با انجام میکرودرم قابلیت جذب دارویی پوست به‌شدت افزایش‌یافته و تأثیر داروها چندین برابر می‌شود از این خاصیت می‌توان برای درمان لک‌های پوستی به‌وسیله دارو استفاده نمود تا تأثیرپذیری و مدت‌زمان استفاده از دارو را تحت تأثیر قرار داده و درمان را تسریع کند

خطرات و عوارض میکرودرم ابریژن

درمان با میکرودرم آبریژن معمولا بدون درد است و پوست را زیاد تحریک نمی‌کند. همه‌ی بیماران بعد از انجام میکرودرم‌ابریژن احساس می‌کنند که پوست‌شان در حال کشیده شدن است و پوست‌شان قرمز می‌شود که البته این حالت تنها تا یک یا دو ساعت بعد از میکرودرم‌ابریژن ادامه دارد.
در برخی موارد خاص ممکن است قرمزی پوست تا یک روز ادامه داشته باشد و پوست اطراف چشم، که حساس‌تر است، کمی ‌متورم شود. برای رهایی از این عوارض میکرودرم می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. در صورت انجام لایه‌برداری‌های عمیق‌تر برای رفع چین و چروک یا جای زخم، ممکن است نقاط خونی ریزی روی پوست ایجاد شود و دوره ریکاوری بین سه تا چهار روز طول بکشد. احتمال بسیار کمی ‌وجود دارد که میکرودرم‌ابریژن باعث بروز لکه‌های پوستی شود که در این صورت نیز این لکه‌ها بعد از یک ماه از بین خواهند رفت. احتمال به جا ماندن جای زخم نیز در این روش بسیار کم است.

میکرودرم ابریژن در یک نگاه

بهترین نتیجه

یک دوره درمانی

قیمت

شروع از ۸۰۰۰۰ تومان

زمان درمان

شروع از ۲۰ دقیقه

میزان تخصص

متخصص یا پرستار

تایم استراحت

۲۴ ساعت بعد از درمان

مراقبت‌های بعد از میکرودرم ابریژن

بعد از انجام میکرودرم پوست کمی سوزش داشته و قرمز می‌شود که باید از کرم‌های تشخیصی پزشک که التهابات را کاهش می‌دهند استفاده کرد.
درصورتی‌که میکرودرم عمیق انجام داده باشید بهتر است بعد از انجام دادن زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتماً از ضدآفتاب یا کرم مخصوص پزشک استفاده نمایید .درصورتی‌که بعد از ۳۰ دقیقه سرخی پوست از بین نرفت باید از کرم‌های رفع کننده التهاب که معمولاً اکسید زینک است استفاده شود. پیشنهاد می‌شود برای رفع التهاب و نتیجه‌گیری بهتر بعد از انجام میکرودرم از کرم‌های مرطوب‌کننده، ماسک‌های ویتامینه و تقویت‌کننده‌ها استفاده شود؛ زیرا بعد از میکرودرم اثرپذیری‌ این مواد چندین برابر خواهد شد. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر از کرم‌های حاوی AHA و رتینول استفاده می‌کنید، باید تا سه روز قبل و سه روز بعد از انجام میکرودرم مصرف این داروها را قطع کنید.

هزینه میکرودرم ابریژن

هزینه میکرودرم صورت بستگی به فاکتورهایی مثل تعداد جلسات درمانی دارد. به هر حال هزینه و قیمت روش پاکسازی پوست صورت با روش میکرودرم ابریژن ارزان‌تر از سایر روش‌های جراحی زیبایی مورد استفاده برای جوان و شاداب‌سازی صورت است و به طور خاص هزینه میکرودرم بسیار کمتر از روش‌هایی چون جراحی لیفت صورت می‌باشد. مراحل و نحوه پاکسازی پوست صورت با میکرودرم ابریژن، راحت و بدون درد می‌باشد، همچنین این روش خطر و ضرری را برای افراد به دنبال ندارد. میکرودرم یک روش درمانی مناسب برای رفع جای جوش، لکه‌های پوستی، درمان منافذ باز پوست و چین‌و‌چروک‌های کم عمق پوست صورت می‌باشد.

مشاوره میکرودرم ابریژن

سوالات متداول ميکرودرم ابريژن

۱.«ميکرودرم ابريژن» چگونه انجام می‌شود؟

 • متخصص با استفاده از دستگاه، لایه‌ی رویی پوست شما را برمی‌دارد؛ در حین این کار ممکن است حس سایش داشته باشید، اما این حس، دردناک نیست. حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان، برای درمان کل صورت و ۲۰ دقیقه برای درمان گردن نیاز است. پس از عمل، مرطوب‌کننده بر پوست اعمال می‌شود.

۲.چه تعداد جلسات درمانی برای گرفتن نتیجه از «ميکرودرم ابريژن» نیاز است؟

 • فقط با یک جلسه درمان با روش میکرودرم ابریژن پوست شما بسیار صاف و نرم می‌شود. به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن و پاکسازی و روشن کردن پوست، لازم است یک مجموعه متشکل از ۵ جلسه درمانی با حدود ۲ هفته فاصله برای بیمار انجام شود. پس از تکمیل درمان، اغلب بیماران برای نگهداری پوست از این جلسات درمانی هر ۲ تا ۳ ماه استفاده می‌کنند.

۳. پس از «ميکرودرم ابريژن» چه کارهایی باید انجام دهم؟

ممکن است مرطوب‌کننده یا استفاده از سایر محصولات مراقبت از پوست برای شما تجویز شود. برنامه‌ای جهت مراقبت از پوست به شما داده می‌شود که محافظت از پوست در برابر خورشید جزئی از آن خواهد بود؛ محافظت از پوست در برابر نور مستقیم خورشید، علاوه بر کاهش احتمال بروز عوارض جانبی، در کسب بهترین نتیجه از درمان نیز مؤثر است.

۴. آیا پس از «ميکرودرم ابريژن» به استراحت نیاز است؟

پس از انجام این عمل، استراحت یا دوره‌ی ریکاوری لازم نیست؛ در برخی افراد، پوست پس از انجام «ميکرودرم ابريژن» قرمز یا صورتی شده یا کمی ورم می‌کند، اما این عوارض شبیه علائم آفتاب‌سوختگی یا بادزدگی هستند که در عرض ۱ تا ۲ روز بهبود می‌یابند. هنگام بروز این عوارض، برخی بیماران تمایلی به شرکت در محافل عمومی یا محل کار خود ندارند.

۵. چه زمانی نتیجه‌ی «ميکرودرم ابريژن» را خواهم دید؟

 • بیشتر بیماران باید چندین بار این کار را انجام دهند تا نتیجه‌ی درمان مشاهده شود. برای درمان نشانه‌های پیری با استفاده از این روش، متخصص ممکن است درمان را به‌صورت هفتگی، هر دو هفته یک‌بار و یا ماهیانه انجام دهد. اکثر بیماران ۵ تا ۱۶ بار این درمان را انجام می‌دهند؛ پس از چندین بار «ميکرودرم ابريژن»، بیمار معمولاً ابراز می‌کند که پوستی صاف‌تر و چهره‌ای درخشان‌تر دارد.

۶. نتیجه‌ی درمان چقدر تداوم دارد؟

نتایج درمان موقتی هستند؛ نتیجه‌ی درمان در بیمارانی که از پوست خود در برابر نور مستقیم خورشید، محافظت کرده و برنامه‌ی مراقبت از پوست را به‌خوبی رعایت می‌کنند، معمولاً تداوم بیشتری دارد؛ باوجوداین، صرف نظر از اینکه ما چه چیزهایی را رعایت می‌کنیم، پوست به رشد خود ادامه می‌دهد. به‌منظور حفظ پوست صاف و چهره‌ی روشنی که از این طریق به دست آورده‌اید، حتماً پیگیر درمان و مراجعات بعدی خود باشید.

۷. عوارض جانبی احتمالی این روش چیست؟

 • پوست ممکن است پس از انجام «ميکرودرم ابريژن» صورتی یا قرمز و کمی متورم شود که معمولاً در عرض یک روز رفع می‌گردد. در برخی موارد، پوست ممکن است کبود شود، بسوزد، احساس سوزش داشته باشد یا نسبت به نور آفتاب خیلی حساس شود؛ این عوارض نیز بدون درمان خاصی باگذشت زمان برطرف خواهند شد. اگر معمولاً پس از بهبود آکنه‌ها و زخم‌ها بر روی پوستتان لکه ایجاد می‌شود، احتمال بروز لکه‌های تیره‌تر در شما بیشتر خواهد بود.

۸. چه زمانی می‌توانم «ميکرودرم ابريژن» را دوباره انجام دهم؟

«ميکرودرم ابريژن» صرفاً لایه‌ی رویی پوست را درمان می‌کند؛ از این رو به‌سرعت بهبود می‌یابد. بسیاری از بیماران می‌توانند «ميکرودرم ابريژن» را بدون اینکه خطری برایشان وجود داشته باشد، یک هفته پس از عمل تکرار کنند؛ البته در برخی بیماران، شرایط فرق می‌کند و باید چند هفته منتظر بمانند تا پوست بهبود یابد.

۹. آیا «ميکرودرم ابريژن» بی‌خطر است؟ چه شواهدی در این رابطه وجود دارد؟

 • این روش وقتی توسط متخصصین انجام می‌شود، کاملاً بی‌خطر است. «ميکرودرم ابريژن» در اسپاهای غیرپزشکی و سالن‌های زیبایی نیز انجام می‌شود، اما می‌توانید با مراجعه به پزشکان متخصص، احتمال بروز عوارض جانبی را به حداقل برسانید.

تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

Call Now