تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یا (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن‌سازی نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی و جوان‌سازی بافت پوست می‌گردد. هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می‌باشد .میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی و معمولا با درد بسیار مختصر و قابل تحمل یکی از بهترین روش‌های شناخته شده در جهان برای جوان‌سازی، درمان آسیب‌های پوستی و بازسازی بافت‌های آسیب دیده است. میکرونیدلینگ یک روش امن است و نیازی به مواد شیمیایی ندارد. بافت، ساختار و ظاهر پوست از کلاژن و الاستین تشکیل شده است. با بالا رفتن سن کلاژن‌ها و الاستین‌ها به دلیل عوامل محیطی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تجزیه شده و باعث خشکی، نازکی و چین‌و‌چروک‌دار شدن پوست می‌شود. عمل میکرونیدلینگ با تحریک کلاژن‌سازی تعداد کلاژن‌ها را افزایش داده و عمل ترمیم بافت پوست را انجام می‌دهد و ساختار و کارکرد پوست آسیب دیده، تغییریافته می‌شود. در نتیجه چین‌و‌چروک آن را از بین برده و باعث ایجاد پوستی جوان، صاف، کشیده و زیبا خواهد شد و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد .

سارینا کلینیک

انجام عمل میکرونیدلینگ نتایج بسیار درخشانی را در بعضی از معضلات زیبایی بدست آورده است. با اجرای این روش به طور حیرت‌انگیزی غلظت کلاژن در پوست بالا می‌رود. ميکرونيدل دستگاهی برای نیدلینگ پوست است که تاثیری شايد هم مرتبه با لیزر و پیلینگ شیمیایی دارد. این دستگاه هم به تنهایی هم به عنوان مکملی برای روش‌های درمانی دیگر مثل مزوتراپی و PRPبه کار می‌رود.
عمل میکرونیدلینگ توسط پزشکان حاذق و با تجربه این مجموعه انجام می‌شود. شما می‌توانید در زمینه انجام میکرونیدلینگ با سارینا کلینیک مشاوره رایگان داشته باشید، آن‌ها اطلاعات کافی در مورد میکرونیدلینگ، تعداد جلسات مورد نیاز و نتایج درمان را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید تصمیمی آگاهانه در مورد عمل میکرونیدلینگ اتخاذ کنید .

کاربردهای میکرونیدلینگ

درمان چین و چروک

درمان اسکار (جای زخم و جراحت)

درمان سوختگی

درمان استرچ مارک (ترک‌های پوستی)

درمان ریزش مو

درمان منافذ باز پوست

رفع تیرگی و لکه‌های پوستی

درمان شل‌شدگی و افتادگی‌پوست

عملکرد میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ در واقع نوعی تحریک مکانیکال است، عمل میکرونیدلینگ با استفاده از یک ابزار مخصوص که یک غلتک کوچک دارد، و تعداد زیادی سوزن در سر آن تعبیه شده است انجام می‌شود، غلتک روی سطح پوست حرکت داده می‌شود، و با تحریک زیرپوستی، میلیون‌ها میکروکانال در پوست به وجود می‌آید .
عملکرد روش میکرونیدلینگ بدین صورت است که وقتی غلتک دارای سوزن بر سطح پوست حرکت داده می‌شود سوزن‌های ریز بر حسب عمق و سرعتی که توسط پزشک تعیین شده است به صورت همزمان به لایه‌ی دوم پوست یا درم وارد می‌شوند. سر یکبار مصرف این دستگاه شامل ١٢میکرونیدل است که بعد هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان با درماپن می‌توانید عمق نفوذ سوزن‌ها را بین ۰ تا ۲ میلی‌متر تنظیم کرده و با سرعت ۲۵ ضربه در هر ثانیه تا ٩٠ ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین ٣٠٠ تا ١٠٨٠ سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می‌شود، و اين تعداد سوراخ در يک دقيقه به ۶۴,٨٠٠ عدد می‌ر‌سد. با حرکت سوزن‌ها زخم‌های کنترل‌شده‌ای روی پوست ایجاد می‌شود، سپس سیستم ایمنی بدن فعال شده و تولید کلاژین و الاستین بالا می‌رود و باعث زخیم‌تر شدن لایه زاینده پوست شده و چروک‌های پوست بهبود می‌یابد و پوست شفاف صاف می‌شود.

نحوه انجام درمان میکروندلینگ

برای اینکه بیمار احساس راحتی داشته باشد و هیچ گونه دردی را حس نکند، حدود ۲۰ دقیقه قبل از شروع میکرونیدلینگ ناحیه تحت درمان بی‌حس می‌شود و سپس اولین درمان تزریقی موضعی (شامل هیالورانیک اسید برای افزایش آبرسانی به پوست و فیتوبوست برای درمان هایپرپیگمنتیشن) انجام می‌شود. بعد از تزریق، برای افزایش نفوذ مواد تزریق شده بر روی محل تحت درمان از میکرورولر که یک ابزار دستی مشابه یک قلم با سوزن‌های ریز است، استفاده می‌شود .
سپس با استفاده از یک دستگاه که شبیه منگنه‌زن بوده و شامل یک غلتک است و سرغلتک سوزن‌های ریزی دارد؛ این سوزن‌ها به صورت کنترل شده و با دقت در پوست نفوذ می‌کنند و کانال‌های عمیق و بسیار ریزی در درم پوست ایجاد می‌کنند و متناسب با عمق نفوذ سوزن‌ها احساس مورمور شدن یا سوراخ شدن پوست ایجاد می‌شود. بعد از ایجاد میکروکانال‌ها تزریق بعدی شروع می‌شود؛ درمان‌های پوستی مکمل مانند سرم‌های آنتی‌اکسیدان یا فاکتورهای رشد ممکن است متناسب با شرایط پوستی فرد به کار برده شود.
بهتر است میکرونیدل‌ها به صورت عمودی به پوست نفوذ کنند چرا که نفوذ عمودی میکرونیدل‌ها باعث ایجاد یک مسیری می‌شود که سرم‌های تقویتی و درمان‌های ضدپیری عمیق‌تر نفوذ کرده و بهتر جذب پوست شوند. پس از انجام عمل میکرونیدلینگ بدن شروع به تولید کلاژن و الاستین کرده و میکروکانال‌ها را بازسازی می‌کند و در نتیجه ظاهر پوست جوان‌تر، لطیف‌تر و سفت‌تر می‌شود.

مزایای میکرونیدلینگ

 • مهم‌ترین مزیت میکرونیدلینگ در جوان‌سازی و ترمیم پوست این است که از فرآیند ترمیم طبیعی خود بدن برای بهبود عملکرد و ساختار پوست و جوان‌سازی آن استفاده می‌کند.
 • روشی مناسب برای پوست‌های حساس و نازک همچنین می‌توان از روش میکرونیدلینگ در انواع پوست از جمله پوست‌های تیره استفاده کرد.
 • نیدلینگ پوست می‌تواند به صورت سرپایی در مراکز درمانی انجام شود و نیازی به ابزارهای پرهزینه و آموزش‌های بسیار تخصصی ندارد.
 • میکرونیدلینگ پوست در اغلب بیماران به طور مناسبی تحمل می‌شود.
 • هزینه جلسات میکرونیدلینگ مقرون به صرفه می‌باشد و می‌تواند در افرادی انجام شود که لایه‌برداری شیمیایی و یا لیزرهای بازرسازی‌کننده در آن‌ها مناسب نیست.
 • در روش میکرونیدلینگ اپیدرمی پوست دست نخورده باقی می‌ماند و آسیب نمی‌بیند. به همین دلیل جلسات میکرونیدلینگ می‌تواند به طور بی‌خطری تکرار شود.
 • میکرونیدلینگ پوست سبب نمی‌شود بین نواحی تحت درمان و نواحی درمان نشده تضاد مشخصی وجود داشته باشد. بنابراین نیازی به پوشش‌دهی وجود نخواهد داشت.
 • بسته به عمق فرو رفتن سوزن‌ها بیمار می‌تواند به سرعت به فعالیت‌های روزمره‌اش بازگردد. در صورتی که در سایر روش‌ها مانند لیزرهای بازسازی‌کننده و میکرودرم‌ابریژن لازم است بیمار مدتی از کار و فعالیت روزمره بازماند.

خطرات و عوارض میکرونیدلینگ

این روش بسیار ایمن است و تاکنون عارضه جدی گزارش نشده است. بروز این عوارض نیز بسیار نادر است. معمولاً ۷۲ساعت پس از درمان رفع خواهند شد.

 • قرمزی و تورم: در طول روزهای اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود. دلیل این امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ایجاد کانال‌های بسیار ریز در پوست شده که طی فرایند بهبود پس از درمان برطرف خواهند شد.
 • ایجاد آلرژی در بیمارانی که به آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند.
 • برای بیمارانی که دارای آکنه پیشرفته هستند، ممکن است جوش‌ها پاره شوند و درمان برای این بیماران باید با مراقبت انجام شده و یا تا سپری شدن فاز التهابی به تعویق انداخته شود.
 • در صورتی که فشار زیادی حین درمان با ميکرونيدل استفاده شود، در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، ممکن است هایپرپیگمنتیشن (تيرگى) ایجاد شود، اگرچه احتمال آن بسیار کم است. استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.
 • کهیر یا جوش Cutaneous Eruptions
 • التهاب و ورم خفيف
 • خارش یا احساس سوزش
 • تبخال : در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد انجام میکرونیدلینگ ممکن است باعث ایجاد این ضایعه شود.
 • هماتوم (کبودی)

میکرونیدلینگ در یک نگاه

بهترین نتیجه

۳-۵ جلسه درمانی

قیمت

شروع از ۸۰۰۰۰ تومان

زمان درمان

شروع از ۲۰ دقیقه

میزان تخصص

دکتر، متخصص یا پرستار

تایم استراحت

۲-۵ روز کاری

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پوست توسط اغلب بیماران به خوبی تحمل می‌شود اما خشکی، پوسته‌ریزی و تورم ممکن است بعد از درمان دیده شود. بسته به نفوذ سوزن‌ها ممکن است این علائم مدت بیشتری به طول انجامد. محافظت در برابر خورشید جز اصلی مراقبت بعد از میکرونیدلینگ محسوب می‌شود. در مواردی که میکرونیدلینگ برای جای جوش انجام می‌شود، صورت باید قبل از خواب با استفاده از تمیزکننده ملایمی شستشو داده شود. روز بعد صورت دوباره شسته شده و استفاده از لوسیون و سایر محصولات موضعی همانند روزهای معمول از سر گرفته شود.
از آن جایی که سوراخ‌های ایجاد شده بسیار کوچک بوده و به هم نزدیک می‌باشند احتمال بروز عفونت پس از انجام میکرونیدلینگ اندک می‌باشد. در صورت لزوم ممکن است کرم‌های آنتی‌بیوتیک تجویز شود.
جوان‌سازی پوست ممکن است ظرف دو هفته پس از انجام میکرونیدلینگ دیده شود. بنابراین تاثیر میکرونیدلینگ بر پوست به سرعت مشاهده می‌شود و این تاثیرات به مدت شش تا هشت ماه ادامه خواهد داشت.
اسکارهای ناشی از سوختگی به آهستگی به درمان پاسخ می‌دهند. در چنین مواردی مشاهده تاثیر میکرونیدلینگ بر پوست ممکن است شش ماه تا یک سال بعد از اولین درمان به طول انجامد.

هزینه میکرونیدلینگ

هزینه میکرونیدلینگ برای افراد مختلف متفاوت است و با توجه به ناحیه تحت درمان، مشکلات ناحیه تحت درمان، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، هزینه پزشک تعیین می‌شود .به هر حال هزینه و قیمت روش میکرونیدلینگ ارزان‌تر از سایر روش‌های جراحی زیبایی مورد استفاده برای جوان و شاداب‌سازی پوست است و به طور خاص هزینه میکرونیدلینگ بسیار کمتر از روش‌هایی چون جراحی لیفت می‌باشد.

مشاوره میکرونیدلینگ

سوالات متداول در رابطه با ميکرونیدلینگ

۱- اثرات میکرونیدلینگ در پوست چیست؟

 • بافت پوست را بهبود و ظاهر چین‌وچروک را کاهش می‌دهد. موجب بازسازی بافت پوست می‌شود. زخم را تغییر شکل می‌دهد به‌خصوص زخم‌های حاصل از آکنه را می‌توان از بین ببرد زیرا با این روش فیبرهای کلاژن جدید بافت زخم را باپوست تازه پوشش می‌دهد. اندازه روزنه‌های پوست را کاهش می‌دهد. ترک‌های پوستی را بهبود می‌بخشد.

۲- آیا میکرونیدلینگ با درد همراه است؟

 • درد میکرونیدلینگ بسیار مختصر و جزئی است ولی معمولا پزشک قبل از شروع درمان از کرم بی‌حس‌کننده برای کاهش درد استفاده می‌کند .

۳- آیا می‌توان از میکرونیدلینگ روی هر رنگ پوست استفاده برد؟

 • برخلاف لیزر که به رنگ پوست باید توجه کرد، عمل میکرونیدلینگ برای تمام انواع رنگ پوست قابل انجام است و هیچ خطر در رابطه با التهاب پس از عمل و هایپرپیگمنتیشن وجود ندارد.

۴- چند جلسه میکرونیدلینگ نیاز داریم و با چه فاصله زمانی باید این فرایند را تکرار نمود؟

 • تعداد جلسات مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد مثلا به نوع مشکل پوستی و انتظارات فرد بیمار بستگی دارد، هرچقدر مشکل حادتر باشد جلسات درمانی هم بیشتر خواهد بود. در حالت کلی بهتر است فاصله زمانی بین جلسات ۴ تا ۶ جلسه باشد تا کلاژن‌ها به طور طبیعی تولید شوند و نتیجه حاصل رضایت‌بخش باشد. تعدادجلسات درمان‌ به پاسخگویی بدن هر فرد به درمان و به میزان تازگی و کهنگی آسیب بستگی دارد. برای بسیاری از افراد نتایج بعد از جلسه اول قابل مشاهده است. ولی در حالت کلی تعداد جلسات لازم در حالت معمول ۱ تا ۳ جلسه است .

۵- خطرات ناشی پس از میکرونیدلینگ چیست؟

 • کانال‌های ریزی که ایجاد می‌شوند، اصولا ظرف مدت یک ساعت بسته می‌شوند و چنانچه عمل میکرونیدلینگ در مراکز زیبائی و کلینیک‌های معتبر انجام شود، امکان بروز عفونت وجود ندارد ولی در صورتی که این عمل در برخی از آرایشگاه‌ها که نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، انجام شود در آن صورت امکان بروز عفونت وجود خواهد داشت. بهتر است که برای عمل میکرونیدلینگ به مراکز معتبر مراجعه کنید .

۶- پس از درمان از چه موادی نباید روی پوست استفاده کرد؟

 • جهت اطمینان از بهبودی بهتر است ۲ تا ۳ روز از محصولات AHA) اسید گلیکولیک)، رتینول و مواد حاوی اسید یا فعال‌کننده خودداری شود؛ و نباید در برابر خورشید قرار گرفت یا می‌توان از ضد آفتاب استفاده کرد. معمولاً پزشک بعد از عمل داروهای موردنیاز و همچنین کرم‌های مناسبی را به فرد معرفی می‌کند.

۷- آیا همه ی افراد می توانند عمل میکرونیدلینگ را انجام دهند؟

 • میکرونیدلینگ صورت را می‌توان بدون خطر روی انواع رنگ و نوع پوست مورداستفاده قرارداد؛ زیرا در این روش اپیدرم و به‌طور خاص ملانوسیت‌ها دست‌نخورده باقی می‌ماند؛ و خطر تغییر رنگ‌دانه یا هایپرپیگمانتسیوم التهابی پس از عمل کم است. میکرونیدلینگ پوستی می‌تواند مناطق حساس و شکننده پوست را که با سایر روش‌ها نمی‌توان درمان نمود تحت درمان قرارداد. این مناطق شامل چشمان، گردن و پشت دستان است.

۸- روش میکرونیدلینگ برای چه بیمارانی نباید مورد استفاده قرار گیرد؟

 • افرادی که در سه ماه گذشته اکوتان (ایزوترتینوین) مصرف کرده‌اند .کسانی که زخم باز، بریدگی یا خراش باز روی پوست خوددارند .

  در سال گذشته از درمان‌های همراه با اشعه استفاده برده‌اند .

  مبتلابه عفونت پوستی، بیماری‌های پوستی و هر پس سیمپلکس هستند .

  افراد باردار و در دوره شیردهی نباید مورد استفاده قرار گیرد .

  افراد باسابقه ابتلا به کلوئید یا مناطق زخم بزرگ یا کندی در بهبود زخم .

تهران، بلوار فردوس غرب ، خیابان شقایق ، کلینیک سارینا ۴۴۰۰۶۴۳۵

Call Now